Jakusho Kwong Roshi

 

Roshi Kwong foto Marian Schmidt

foto Marian Schmidt

 

Roshi Jakusho Kwong jest mnichem i mistrzem zen w tradycji japońskiego zen soto.

Przez wiele lat praktykował z Shunryu Suzuki roshi (w Polsce znanego jako autora jednej z najlepszych współczesnych książek na temat zen "Umysł zen, umysł początkującego").

Po śmierci nauczyciela kontynuował naukę, otrzymał przekaz dharmy od Hoitsu Suzuki roshi - syna i spadkobiercy Shunryu Suzukiego.

 

Roshi Kwong urodził się w 1935 roku w rodzinie chińskiej w USA w Kalifornii. Wraz z żoną Shinko wychowali tam czterech dziś już dorosłych synów. Pod koniec lat siedemdziesiątych roshi Kwong otworzył ośrodek zen na górze Sonoma w północnej Kalifornii - Sonoma Mountain Zen Center - który prowadzi do dziś, www.smzc.net

 

Roshi przyjaźni się z wieloma nauczycielami różnych tradycji buddyjskich, m.in. z XIV Dalajlamą Tenzinem Gyatso. Jest ceniony za otwarte podejście do innych wyznań. Wprowadza w codzienne życie człowieka zachodu praktykę zen nie tracąc nic z jej istoty.

 

Roshi Kwong od wielu lat przyjeżdża do Polski, gdzie wygłasza publiczne wykłady, udziela indywidualnych nauk, prowadzi grupowe odosobnienia, odprawia ceremonie związane z życiem wspólnoty buddyjskiej, odwiedza rodziny swoich uczniów. Wszystkie formy praktyki są otwarte i dostępne dla osób zainteresowanych. Dodatkowo od wielu lat uczestniczy w ekumenicznych medytacjach w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu (koło Poznania) wczesniej organizowanych przez ojca Jana Berezę, a obecnie przez jego następcę - ojca Maksymiliana Nawarę.

 

W 2007 roku Roshi Kwong nadał świadectwo Hoshi - Nauczyciela Dharmy (Dharma Holder) - dwójce swoim długoletnim uczniom - Shinko Musho oraz Mikołajowi Uji Markiewiczowi, a w kolejnych latach ten tytuł otrzymali Jurek Kuun i Ewa Sanko.

 

*roshi (jap.) - dosł. "czcigodny /duchowy/ nauczyciel", w zen może nim być człowiek świecki, mnich lub kapłan, w pełni oświecony, posiadający pieczęć potwierdzenia.

 

W marcu 2003 roku ukazała się w USA książka roshiego Kwonga

"No Begining, No End".

Jej polskie wydanie "Bez początku, bez końca" ukazało się w Polsce w maju 2005 roku w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego.

 


Powstał filmik o Roshim Kwongu autorstwa Billa Scheffel’a - jednego z uczniów Chogyama Trungpy. Bill często odbywa odosobnienia na terenie Sonoma Mountain Zen Center i w 2009 roku nagrał tam sporo materiału.

The Chronicles

 


Fimy i mowy z Sonomy na Vimeo

Posłuchaj Roshiego Kwonga udzielającego instrukcji do zazen

O Roshim w Wikipedii

Roshi na rocznicę śmierci Jacka Kuronia