Przesłanie od Czworakiej Sanghi Plum Village

 

NIE TYLKO RÓBCIE COŚ – USIĄDŹCIE

 

DO WSZYSTKICH SANGH:

 

Drodzy Przyjaciele!

Jak może wiecie, dla naszych sióstr i braci z Klasztoru Ban Nha w Wietnamie przyszły ciężkie czasy. W ubiegłą sobotę tłum zaatakował zespół zabudowań klasztornych i brutalnie usunął mieszkających tam naszych mnichów i mniszki. W duchu poparcia i solidarności organizujemy na całym świecie szereg akcji, aby jakoś zaradzić tej sytuacji.
Naszym celem nie jest potępianie sprawców przemocy. Doświadczenie uczy nas, że osądzanie i demonizowanie przynoszą skutki przeciwne do zamierzonych. Wszystkie istoty ludzkie doświadczają cierpienia i szukają sposobu na to, aby było im dobrze: jedni starają się to osiągnąć siłą, inni poprzez dążenia duchowe. Bez osądzania czy też narzucania innym własnego punktu widzenia, mamy prawo głosić naszą potrzebę życia w pokoju i harmonii oraz poszukiwania głębszego zrozumienia.
Razem możemy dużo więcej niż pojedynczo. W najbliższych dniach planujemy zorganizować szereg akcji, aby pomóc naszym wietnamskim siostrom i braciom. Możecie pomóc na różne sposoby:

 

1. Informujcie się na bieżąco.
W niedzielę, 4 października, organizowany jest wszędzie na świecie dzień medytacji. Po nim nastąpią kolejne działania, takie jak spacery dla pokoju. Prosimy, czytajcie aktualności na stronie http://www.helpbatnha.org, aby być na bieżąco (my też www.plumvillage.org będziemy się starali przekazywać te informacje w skondensowanej formie).

 

2. Podawajcie informacje dalej.
Proszę, kopiujcie te informacje i przekazujcie je różnym osobom, z którymi macie kontakt. Możecie również zamieścić ten apel na stosownych forach internetowych (np. związanych z buddyzmem, duchowością, rozwojem osobistym, prawami człowieka, na Facebooku, Twitterze itp.). Prosimy jednak, abyście pisząc o Bat Nha umiejętnie unikali mowy oskarżającej lub zaostrzającej podziały.

 

3. Dzielcie się swoimi talentami.
Jeśli chcielibyście wnieść coś od siebie, prosimy kontaktować się z którymś z następujących adresów email:
* jeśli jesteście administratorami sieci: helpbatnha.web@gmail.com
* jeśli możecie wykonywać tłumaczenia: helpbatnha.translate@gmail.com
* jeśli macie wolny czas, który możecie poświęcić innym zadaniom: helpbatnha.goodwill@gmail.com
Wszelkie propozycje będą mile widziane. Po prostu napiszcie o nich, a my dołożymy wszelkich wysiłków, aby na nie odpowiedzieć.

 

4. Nie martwcie się.
Pamiętajcie o uśmiechu i kontynuujcie swą praktykę duchową. Generowanie pokoju w naszych sercach to najlepsze, co możemy zrobić dla naszych braci i sióstr w Wietnamie i dla świata.

 

Lotos dla Was
bracia i siostry z Plum Village

 

Kontemplacje przed Siedzeniem

Powróćmy teraz do własnego oddechu, aby zbiorowa energia uważności połączyła nas w jeden organizm, płynący jak jedna rzeka, niczym już nie rozdzielona.

 

Niech cała Sangha oddycha jak jedno ciało, generuje spokój jak jedno ciało, będzie wolna jak jedno ciało. Przekroczmy granice złudnego ja, uwalniając się od kompleksu wyższości, kompleksu niższości oraz kompleksu równości.

 

Jesteśmy świadomi, że szczęście i cierpienie wszystkich ludzi jest również naszym własnym szczęściem i cierpieniem. Jesteśmy jednym z tymi, którzy tkwią w ucisku; jesteśmy jednym także z uciskającymi. Widzimy siebie we wszystkich ludziach i wszystkich ludzi w sobie.

 

Jesteśmy jednym z mądrymi i dobrymi ludźmi, obecnymi po trochu wszędzie na świecie. Jesteśmy jednym z tymi, którzy potrafią objąć cały ten świat sercem miłości i ramionami opiekuńczego działania.

 

Jesteśmy ludźmi, którzy mają w sobie dość pokoju, radości i wolności, aby móc ofiarować istotom żywym wokół nas nieustraszoność i radość życia. Widzimy, że nie jesteśmy sami. Miłość i radość obecnych w tym świecie wielkich postaci wspiera nas, chroni przed pogrążeniem się w rozpaczy i wskazuje nam drogę zrozumienia, współodczuwania i właściwego czynu.