Bardzo często mówi się o tym, że dzieci zapominają o tym, co oznacza spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Czy jednak rodzice robią wszystko, aby przypomnieć o tym, co oznacza spędzanie czasu na powietrzu? Bardzo ważne są różnego rodzaju zachęty. Świetnym przykładem huśtawka na plac zabaw – domowy plac zabaw może jawić się jako coś skomplikowanego, ale tak naprawdę potrzeba tylko chęci, zawziętości i podstawowej wiedzy. Poza tym najważniejsze – chodzi o dobro swojej pociechy.
Na co pozwala plac zabaw?
Pojawiają się jakieś wątpliwości? Jeśli tak, warto dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie mogą otworzyć się przed dzieckiem. Absolutną podstawą jest zachęta do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Gdyby spojrzeć na to bardziej szczegółowo, bez wątpienia należy powiedzieć o zaspokajaniu potrzeby poznawania świata, otaczającej przestrzeni. Trudno też nie wspomnieć o publicznych placach zabaw. Skoro są takie miejsca, domowa strefa rozrywki może jawić się jako coś mało istotnego.
Warto jednak zastanowić się nad tym, jak wygląda dostępność takich placów. Czy nie jest przypadkiem tak, że mowa o miejscach, które są wielokrotnie zatłoczone? Huśtawka ogrodowa to szansa, aby zapewnić dziecku rozrywkę na miejscu i co równie istotne, rodzice cały czas mogą dokładnie obserwować swoją pociechę. Warto również wiedzieć, że stworzenie domowej strefy rozrywki nie wymaga dużej przestrzeni. Jak już było powiedziane na samym początku, potrzebne są chęci połączone z zawziętością i podstawową wiedzą. W końcu nie można zapomnieć o tym, że domowy plac zabaw to nie tylko szeroko pojęta zabawa – o dobrej zabawie możemy mówić tylko wtedy, kiedy poczyniono starania dotyczące bezpieczeństwa.
Domowy plac zabaw – nieograniczone możliwości?
W kontekście domowego placu zabaw trudno też nie zastanowić się nad tym, co powinno się składać na takie miejsce. Kiedy się nad tym zastanowimy, z pewnością dojdziemy do wniosku, że możliwości jest całe mnóstwo. Można w końcu zdecydować się na hamak ogrodowy. Tak naprawdę domowy plac zabaw może stać się przydomową strefą relaksu. Strefą, w której wszyscy niezależnie od wieku mogą znaleźć coś zgodnego ze swoimi oczekiwaniami.
Warto też mieć pojęcie o tym, że domowy plac zabaw jest szansą na:
- rozwój koordynacji ruchowej,
- rozwój mięśni,
- wzmocnienie kości,
- bodźce sensoryczne,
- wyciszenie.
Naturalnie przykładów można podać więcej, ale to nie jest najistotniejsze. Najistotniejsze jest to, że mowa o czymś, co dotyka wiele obszarów funkcjonowania małego dziecka. Wypada także odnotować, że domowy plac zabaw jest rozwiązaniem polecanym przez psychologów, lekarzy i fizjoterapeutów. To z pewnością mówi wiele. Poza tym o pewnych kwestiach wiemy, ale nie do końca zdajemy sobie z nich sprawę. Przydomowy plac zabaw to np. świetny sposób na wyładowanie energii. Nie trzeba chyba nikogo przekonać, że dzieciom energii nie brakuje.
Inwestycja w przyszłość
Ile to kosztuje? Prawdopodobnie tego typu pytanie jest czymś, co pojawia się naprawdę często. Można to poniekąd zrozumieć, ale jednocześnie kluczowa jest rzetelna ocena sytuacji. Przede wszystkim możemy rozmawiać o inwestowaniu w przyszłość. Tyczy się to przyszłości swojego dziecka, jak i okresu, podczas którego będzie można korzystać z przygotowanego placu. Domowy plac zabaw z powodzeniem może funkcjonować przez minimum kilka lat.
Nikt nie neguje tego, że pieniądze są istotne. Niemniej jednak nie można koncentrować się wyłącznie na tym, co jest tu i teraz. Trzeba również spoglądać w przyszłość – wiedzieć, co można zyskać.