Ile trwa cesarka? Co warto wiedzieć

0
1128
Ile trwa cesarka

Cesarskie cięcie to operacyjna metoda rozwiązania ciąży stosowana, gdy poród naturalny jest zbyt ryzykowny dla zdrowia lub życia matki bądź dziecka. Brzmi strasznie? Spokojnie, nie musisz się obawiać. Odpowiednia wiedza na ten temat pomoże Ci opanować stres.

Dawniej cesarkę wykonywano w trudnych warunkach i z narażeniem życia pacjentki. Na szczęście te czasy już odeszły. Nowoczesna chirurgia daje o wiele więcej możliwości oraz bezpieczeństwa i dzisiaj zabieg należy do rutynowych. W Polsce około 40% dzieci przychodzi na świat właśnie w ten sposób. Podpowiadamy, ile trwa cesarka i jak możesz się do niej przygotować.

Ile trwa cesarka?

Cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem i jak każda chirurgiczna ingerencja niesie z sobą pewne ryzyko. Na przebieg operacji wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj znieczulenia, rozmiar dziecka lub to, czy cięcie było zaplanowane czy wynika z nagłych komplikacji.

W przypadku planowanego zabiegu nie ma potrzeby do pośpiechu, dlatego wszystko może zająć więcej czasu. Na początku pielęgniarka lub położna podłącza mamę do aparatu KTG, zakłada wenflon, sprawdza ciśnienie oraz temperaturę. Później do pęcherza moczowego zakładany jest cewnik.

Przygotowania mogą trwać do kilku godzin. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konieczności przeprowadzenia natychmiastowego porodu – wtedy wszystkie działania muszą przebiegać błyskawicznie. Cesarskie cięcie zajmuje najczęściej około 30 minut.

Jak wygląda zabieg?

Do cesarski stosuje się znieczulenie miejscowe: zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Jego działanie zaczyna się już po kilku minutach, wtedy można rozpocząć zabieg. Przyszła mama przez cały czas pozostaje świadoma, ale nie odczuwa bólu i nie widzi samej operacji. W nagłych przypadkach, gdy liczy się każda sekunda, anestezjolog może podać szybsze znieczulenie ogólne.

Podczas cesarki lekarz nacina powłoki brzuszne – skórę, mięsnie i macicę – tuż nad wzgórkiem łonowym na szerokość 10-15 cm. Maluch pojawia się na świecie po kilku minutach. Opiekę nad nim przejmuje pediatra, który ocenia stan zdrowia dziecka w skali Apgar. Kolejnym krokiem jest wyjęcie łożyska i założenie szwów – ten etap może trwać ponad 20 minut.

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia?

W przypadku planowanego zabiegu zwykle pacjentka zgłasza się do szpitala z dokumentami i wynikami niezbędnych badań na parę dni przed porodem. Warto przygotować wcześniej torbę z niezbędnymi rzeczami. Wśród nich oprócz ubranek dla dziecka powinny znaleźć się również mokre chusteczki, podkłady poporodowe, wygodna bielizna z niskim stanem, luźna koszulą nocną czy kapcie.  

Koniecznie będzie też oczyszczenie miejsca nacięcia, czyli dokładna depilacja okolic bikini. Dobrym pomysłem okaże się na pewno obmycie antybakteryjnym mydłem. Na kilka godzin przed cesarką należy odstawić również jedzenie i picie.

Jednak najważniejsze jest przygotowanie psychiczne – przyszła mama powinna unikać stresu. Lekarz lub położna mogą odpowiedzieć na nurtujące pytania i pomóc rozwiać wątpliwości. Należy pamiętać, że ogromnym wsparciem dla przyszłej mamy jest jej partner – przyszły tata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here