Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wszyscy spędzamy o wiele więcej czasu w domu niż kiedyś. Praca i nauka zdalna sprawiają, że szukamy nowych sposobów na spędzenie czasu z dziećmi.
Złote zasady dla rodziców
Co prawda przedszkola działają pomimo panujących obostrzeń, ale niektórzy rodzice nie chcą w aktualnej sytuacji narażać dzieci na możliwość zachorowania na COVID-19. Inni ze względu na pracę zdalną odbierają dzieci z przedszkola wcześniej, niż w czasach pracy stacjonarnej.
Z tego względu wiele rodziców zauważyło nieprawidłowości w swoich relacjach z dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi, w wieku przedszkolnym. Jakie są złote zasady, którymi powinien kierować się rodzic, który ma na uwadze prawidłowy rozwój przedszkolaka?
Nie bądź biernym rodzicem. Dzieci bardzo łatwo wyczuwają sytuacje, w których rodzice nie są aktywni i nie poświęcają im wystarczającej ilości uwagi. To szczególnie niebezpieczne w pierwszych latach życia, bowiem to w okresie przedszkolnym dynamicznie rozwijają się relacje pomiędzy dzieckiem a członkami jego rodziny. Brak poprawnie rozwiniętych więzi może powodować liczne kłopoty na kolejnych etapach życia. Jako rodzic powinieneś brać czynny udział w życiu swojej pociechy, dużo z nią rozmawiać, ale również stawiać zdrowe granice. Twój komfort jest równie ważny, co komfort malucha!
Nie zastępuj wspólnie spędzanego czasu telefonem lub tabletem. Prawdziwą plagą dzisiejszych czasów jest zastępowanie prawdziwych zabaw z dzieckiem poprzez umożliwienie mu grania na telefonie lub tablecie. To bardzo szkodliwe dla rozwijającego się malucha. Oczywiście, nie popadajmy w skrajności. Raz na jakiś czas można pozwolić dziecku na obejrzenie bajki czy krótką grę, ale nie można robić tego przez cały czas.
Pozwalaj dziecku zadawać pytania. Dzieci są bardzo ciekawe świata, więc często zadają pytania, szczególnie teraz, gdy na naszych oczach zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Nie zbywaj pytań dziecka lakonicznymi odpowiedziami. Jeśli czegoś nie wiesz, niezależnie czy dotyczy to koronawirusa, czy może egzotycznych zwierząt. Warto poszukać edukacyjnych filmików skierowanych do najmłodszych i obejrzeć je wspólnie. Wspomagając dziecko w poznawaniu świata, warto wykorzystać też pomoce naukowe dla dziecka.
Angażuj dziecko w życie domu. Okres przedszkolny to doskonały czas na wprowadzenie pierwszych stałych obowiązków do planu dnia dziecka. Na początku warto, aby maluch nie traktował tego jako przykrego obowiązku, ale jako zabawę! Angażujmy go w pomoc rodzicom i starszemu rodzeństwu w codziennych czynnościach.
Kreatywne zabawy z dziećmi w domu
Kilka pomysłów na kreatywną zabawę z dziećmi, która nie wymaga zakupu kosztownych produktów ani zabawek i niesie za sobą wartość edukacyjną:
- barwienie ubrań metodą TIE DYE, czyli sposób na nadanie drugiego życia starym ubraniom dzięki barwnikom. Wystarczy związać materiał i wrzucić go do wody z barwnikiem, a następnie wysuszyć ubranie i cieszyć się koszulką lub bluzą z ciekawym wzorem! To doskonały sposób na to, aby pokazać dzieciom, że starych ubrań nie trzeba od razu wyrzucać.
- zabawa w poszukiwanie skarbu. Na kartce wspólnie z dziećmi trzeba narysować plan mieszkania oraz umieścić wskazówki, które zaprowadzą małych odkrywców do skarbu, który został ukryty wcześniej przez rodziców.
- zabawa z cieczą nienewtonowską. Ciecz można wykonać z połączenia wody i mąki ziemniaczanej. To wspaniała zabawa dla dzieci, które lubią zabawy manualne, ale również dla małych fizyków!
Świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu może być też klasyczne budowanie zamku z klocków albo wspólne czytanie. Warto zaznajomić się ze skierowaną do dzieci ofertą wydawniczą i wybrać najlepsze książki dla przedszkolaka.
Metoda montessori
System wychowawczy nazywany metodą montessori pochodzi od włoskiej lekarki, Marii Montessori. Metoda polega na kształtowaniu drogi rozwoju dziecka poprzez wszechstronny rozwój. Nakierowanie na rozumienie procesów zachodzących w otaczającym nas świecie, rozwój umiejętności społecznych oraz naukę w przyjaznym otoczeniu. Zabawki i książeczki montessori wspomagają ten proces.
Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się przedszkola i szkoły niepubliczne, w których zajęcia są prowadzone w duchu montessori. Miejscem nauczyciela w tej metodzie jest rola osoby demonstrującej wiedzę oraz monitorującej postępy dzieci.