Akupresura – kiedy warto stosować?

0
1252
fot. Pexels.com

Akupresura jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej od kilku tysięcy lat. Na czym polega i co takiego ma w sobie, że jej popularność wciąż rośnie? Sprawdzamy, dlaczego i kiedy warto po nią sięgnąć!

Akupresura – co to takiego i na czym polega?

Historia akupresury zaczęła się kilka tysięcy lat temu w Chinach. Już wtedy założono, że organizm ludzki działa dzięki energii życiowej tzw. chi. Energia ta płynie przez kanały, tzw. meridiany, które odpowiadają za pracę konkretnych organów. Idea akupresury zakłada, że konkretne punkty na ciele odpowiadają konkretnym narządom wewnętrznym, a naciskając odpowiedni punkt, wpływa się na dany narząd. W akupresurze chodzi więc o odblokowanie przepływu energii do poszczególnych narządów, a to umożliwia odpowiednie uciskanie. Zakłada się tu, że wszystkie organy w ludzkim organizmie współpracują ze sobą i są od siebie zależne. Akupresura generalnie polega na uciskaniu poszczególnych części ciała, najczęściej palcami dłoni. Jej zadaniem jest łagodzenie różnych dolegliwości, często bólowych. Efekty lecznicze osiąga się oprócz uciskania także delikatnym dotykiem, głaskaniem czy opukiwaniem. W leczeniu takim sposobem  stosuje się czasami gadżety do akupresury – między innymi drewnianą gruszkę, której zadaniem jest masaż głęboko położonych w skórze punktów akupresurowych.

Działanie akupresury jest dobrze sprawdzonym rozwiązaniem przy wspomaganiu leczenia bólu. Od lat wielu zastanawia się, skąd bierze się jej skuteczność – tę wyjaśnia wiele teorii. Jedna z nich zakłada, że podczas zabiegu i masażu wytwarzane są w mózgu endorfiny, co przynosi działanie znieczulające. Inna mówi, że stymulacja odpowiednich punktów akupunkturowych blokuje przewodzenie bodźców bólowych w kluczowych punktach układu nerwowego. Jeszcze inna zakłada mocną siłę sugestii. Na pewno podczas masażu dochodzi do łagodzenie stresów i zmęczenia, napięcia i blokady mięśniowe są usuwane, a krążenie limfy ulega poprawie, a takie działania poprawiają ogólny stan zdrowia organizmu. 

fot. Pexels.com

Kiedy sięgnąć po akupresurę?

Akupresura łagodzi ból, poprawia krążenie, zmniejsza napięcia mięśniowe, umożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet poprawia popęd seksualny. Jeżeli mamy problem z którymś z tych aspektów, warto sięgnąć po takie naturalne rozwiązanie. Akupresurę warto zastosować także, gdy chcemy poprawić wygląd twarzy – ucisk w tej okolicy pobudza krążenie, tonuje mięśnie twarzy i wzmacnia tkankę łączną. Najważniejszym działaniem w przypadku poprawy urody jest zmniejszenie widoczności zmarszczek i to bez sięgania po medycynę estetyczną czy zabiegi chirurgii plastycznej. Akupresura jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają na głowie sporo stresów. Stres powoduje, że kumulują się w nas negatywne emocje, a poprzez prawidłowy ucisk odblokowywany jest przepływ energii. Negatywne emocje znajdują wtedy swoje właściwe ujście.

Akupresura przydatna jest także w przypadku spadku libido, problemów z potencją, a nawet z niepłodnością. Pomaga w wielu zaburzeniach życia seksualnego. Metoda ta jest szeroko stosowana także w leczeniu bólu kręgosłupa, który towarzyszy nam tak często. Wykorzystuje się tu rozluźnianie mięśni wzdłuż kręgosłupa i w górnej części pleców. Szerokie działanie powoduje, że zainteresowanie tą metodą jest całkiem spore. Akupresura jest dodatkowo rozwiązaniem nieinwazyjnym, a współczesna medycyna uznaje ją za dobrą formę uzupełnienia terapii wielu schorzeń. Nie bez powodu zainteresowanie nią ciągle rośnie. 

fot. Pexels.com

Kiedy uważać z akupresurą?

Według zwolenników akupresury warto sięgać po takie rozwiązanie zwłaszcza w przypadku leczenia chorób przewlekłych takich jak choroby układu krążenia, układu pokarmowego, migrena, alergie, astma, a nawet depresja. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do korzystania z akupresury? Przede wszystkim musimy wystrzegać się tej metody, gdy mamy problemy ze skórą w postaci ran, chorób zakaźnych czy grzybicy. Nie powinno się z niej korzystać także w ciąży, w trakcie choroby nowotworowej czy po zawale serca – mimo że jest to forma nieinwazyjna, to stosowanie akupresury zawsze powinno odbywać się z głową. Warto też wybierać sprawdzone miejsca i oddać się w ręce specjalistów, którzy dobrze wiedzą, gdzie znajdują się najważniejsze dla akupresury punkty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here