Nowoczesny styl to synonim prostoty – jasne kolory, stonowane wzornictwo i duże znaczenie światła. To także minimalizm, czyli redukowanie niepotrzebnych przedmiotów zbierających kurz. Jak zaaranżować kuchnię, aby wpisywała się w najnowsze trendy?
(R)ewolucja w postrzeganiu kuchni
Przez wiele dekad kuchnię uważano za pomieszczenie, które ma być funkcjonalne, a nie estetyczne. Kojarzyła się z nieprzyjemnym zapachem smażenia i nie do końca nienagannym porządkiem, który lepiej nie pokazywać gościom. Dzisiaj jesteśmy świadkami „rewolucji kuchennej”. Polacy masowo burzą ściany dzielące kuchnię i salon. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zyskuje się przede wszystkim większą przestrzeń, która jest na wagę złota, szczególnie w małych mieszkaniach. Kolejną zaletą jest dostęp do światła naturalnego – wiele mieszkań dysponuje „ślepymi” lub niedostatecznie oświetlonymi kuchniami. Poza tym, więcej miejsca oznacza możliwość wspólnego gotowania, a także stałego kontaktu z osobami przebywającymi w salonie. Decyzja o stworzeniu otwartej kuchni, to krok do podniesienia komfortu życia całej rodziny.
Układ kuchni – nie zapominajmy o strefach!
Układ blatów w kuchni jest niezwykle ważny. Kuchnia nowoczesna, to kuchnia przemyślana, dlatego warto zastanowić się, jakie ułożenie będzie ergonomiczne. We współczesnych projektach często stosuje się rozmieszczenie takie jak:
- „L” – zabudowa w tym kształcie zwykle wykorzystywana jest w małych i wąskich kuchniach. Dzięki niej, na środku pomieszczenia można umieścić wyspę lub stół. Dla niektórych wadę tego układu stanowi narożnik. Inni natomiast doskonale potrafią go zaaranżować, umieszczając w nim zlewozmywak lub płytę indukcyjną.
- „U” – najlepiej sprawdza się w przestronnych kuchniach otwartych na salon. W takim systemie znajdzie się dużo miejsca na przechowywanie, a także komfortowe gotowanie. Jeden z rzędów może być także wykorzystany jako wyspa.
- dwurzędowa – to w zasadzie ten sam rodzaj zabudowy co „U”. Brak w nim jednak trzeciego rzędu szafek, czyli „łącznika”. W tym przypadku jest to idealny układ dla otwartych kuchni. Drugi rząd nie musi być częścią blatów, tylko klasyczną wyspą.
Należy pamiętać także o strefach kuchni – zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania/pieczenia. Ich odpowiednie rozmieszczenie i niepominięcie żadnej z nich, jest kluczem do funkcjonalności pomieszczenia.
Prostota, praktyczność, perfekcja – 3 „P” dla nowoczesnych kuchni
Jak zaaranżować kuchnię, żeby uzyskać efekt schludnej, minimalistycznej i funkcjonalnej przestrzeni?
Kolorystyka i wykończenie mebli
Nowoczesny styl charakteryzuje się gładkimi, pozbawionymi ozdobników frontami. Do niedawna królował połysk, szczególnie w małych przestrzeniach. Teraz w modzie jest mat lub połączenie obu wykończeń. Kolory, jakie są najczęściej wykorzystane do minimalistycznych kuchni, to biel, czerń i wszelkie odcienie szarości z małym akcentem kolorystycznym. Natomiast najnowszym trendem jest wykorzystanie naturalnych, drewnianych detali – na ścianach lub frontach szafek.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Dobra organizacja w kuchni wymaga dostatecznego miejsca do przechowywania. W nowoczesnych systemach zabudowy popularne są szafki wiszące sięgające po sam sufit. Dzięki temu w górnych, ciężko dostępnych miejscach można ukryć akcesoria kuchenne, których nie używa się codziennie. Ciekawym rozwiązaniem są także elementy zabudowy z mechanizmem cargo, a także systemy koszyków na szynach, kółkach i prowadnicach.
Dyskretne i funkcjonalne sprzęty
Postęp techniczny obecny jest w każdej dziedzinie życia. Mnogość i design dostępnych nowinek technologicznych w kuchni może zrujnować spójność estetyki pomieszczenia, dlatego częstym zabiegiem jest stosowanie zabudowy, szczególnie słupkowej. W jednej kolumnie mamy dostęp do piekarnika, mikrofalówki i ekspresu do kawy, dzięki czemu kuchnia zyskuje na funkcjonalności, a sprzęty wolnostojące nie zagracają blatów.
Kuchnia w nowoczesnym stylu to także zastosowanie solidnych materiałów, które posłużą długie lata w niezmienionym stanie. Nowoczesność wiąże się z ekologią, dlatego odchodzi się od gromadzenia zbędnych robotów kuchennych i niepotrzebnych dekoracji. Pomysł, prosta i praktyczność, tym powinny charakteryzować się współczesne kuchnie.