Najlepsze nawilżacze powietrza do małego mieszkania

0
1379
fot. Pixabay.com

Nawilżacz powietrza zimą pozwala na cieszenie się całkowicie nową jakością życia, bez nawracających infekcji górnych dróg oddechowych czy przesuszonej skóry. Jaki nawilżacz najlepiej wybrać i jakimi kryteriami się kierować, jeśli urządzenie ma posłużyć nam w niewielkim mieszkaniu?

Dlaczego warto używać nawilżaczy powietrza?

Optymalny poziom nawilżenia powietrza powinien oscylować między 40% a 50% wilgotności. W sezonie grzewczym, gdy rzadko wietrzymy i korzystamy z w pełni odkręconych kaloryferów. Wilgotność w polskich domach okazuje się być o wiele niższa. Skutkuje to między innymi popękanymi ustami, problemami z suchą skórą, męczącym kaszlem, nasilającymi się objawami alergii, a nawet krwotokami z nosa. Ten problem wpływa na nas jeszcze bardziej niż co roku, gdyż w bieżącym sezonie grzewczym spędzamy w domu o wiele więcej czasu niż zazwyczaj z uwagi na pandemię koronawirusa. Ze względu na szalejącego wirusa, wiele osób pracuje i uczy się w domu, co skutkuje faktem dłuższego wystawiania się na działalność zbyt suchego powietrza. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza.

Większość modeli nawilżaczy działa na zasadzie generowania pary wodnej lub mgiełki, która podnosi wilgotność w naszych mieszkaniach. Dzięki temu z łatwością można pozbyć się niechcianych skutków związanych ze zbyt suchym powietrzem; skutkuje to nie tylko lepszym nawilżeniem skóry, ale również poprawą jakości snu oraz łagodzeniem objawów alergii. To szczególnie ważne dla rodziców dzieci zmagających się z alergią lub astmą nasilającą się w okresie zimowym – dobrej jakości nawilżacz powietrza dla rodziców pozwala na ulżenie dziecku i poprawę stanu jego zdrowia.

fot. Pixabay.com

Nawilżacz powietrza do niewielkiego mieszkania

Przed zakupem nawilżacza warto zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy go używać. Jeśli chcemy postawić go w pokoju dziecięcym lub przy łóżku, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez sprzęt. Najcichsze są nawilżacze ultradźwiękowe, idealne do stosowania nawet w pobliżu bardzo małych dzieci, gdyż są w pełni bezpieczne. 

Z racji na zasięg działania do niewielkiego mieszkania lub kawalerki warto wybrać nawilżacz, którego producent deklaruje działanie na nieco większym metrażu niż ten, którym my dysponujemy. Taki sprytny zabieg pozwoli nam osiągnąć bardziej wydajne oczyszczanie nawet wtedy, gdy urządzenie pracuje na niewielkich obrotach. Nie powinniśmy wybierać urządzeń, które są przystosowane do działania na metrażach mniejszych niż nasz pokój, gdyż wtedy nawilżacz nie spełnia swojej roli. Nawilżacze powietrza do małego mieszkania powinny spełniać również kryterium wydajności CADR. W założeniu dobry nawilżacz powinien być w stanie przefiltrować trzykrotność danego pomieszczenia w ciągu godziny. Im wyższy CADR, tym lepiej i wydajniej działa urządzenie. 

Czy nawilżacz powietrza musi być drogi?

Podczas wyboru urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom warto zwrócić również uwagę na cenę urządzenia oraz koszty użytkowania. Czasem najtańszy waporyzator powietrza za kilkadziesiąt złotych może okazać się dużo bardziej kosztowny w utrzymaniu niż dobrej jakości droższe urządzenie. Można znaleźć doskonałej jakości nawilżacz powietrza do 500 złotych! Najlepsze ewaporacyjne nawilżacze powietrza kosztują najczęściej od około 150 do 350 złotych, a często chwalone nawilżacze ultradźwiękowe zakupimy w cenie od około 200 do 500 złotych. 

Jeśli zależy nam na temacie ekologii i świadomych wyborów konsumenckich, warto rozważyć ekologiczny nawilżacz powietrza. W praktyce najbardziej ekologiczne są ewaporacyjnego nawilżacze powietrza, gdyż są najbardziej energooszczędne. Najwyższe koszty użytkowania generują wcześniej wymienione waporyzatory powietrza. Które w dodatku są nie najbezpieczniejszym wyborem, jeśli mamy w domu małe dzieci.

Podsumowując, nawilżacze powietrza do małego mieszkania powinny być dopasowane do metrażu, jakim dysponujemy. Ponadto warto zwrócić uwagę na aspekty, które będą bezpośrednio związane z naszymi indywidualnymi potrzebami. Jak na przykład ciche działanie albo energooszczędność.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here