Stosowanie akupresury przynosi wiele korzyści. Do wyboru pozostają różne gadżety przydatne w takim masażu. Niezwykle popularne stały się maty i poduszki z kolcami. Czy warto z nich korzystać?
Czym jest akupresura?
Akupresura znana jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Historia akupresury wywodzi się z Chin. Pochylając się jej właściwościom, założono, że energia życiowa (chi) pozwala na działanie ludzkiego organizmu. Aby energia ta mogła swobodnie przez niego przepływać, konieczna jest drożność kanałów (meridian), które odpowiadają za konkretne narządy wewnętrzne. Umożliwienie swobodnego przepływu energii daje odpowiednie naciskanie poszczególnych miejsc. W akupresurze szczególną rolę dostrzega się w uciskaniu punktów na dłoniach i stopach. Jak wygląda skuteczny nacisk? Musi być on wywierany czubkiem kciuka lub palca wskazującego. W trakcie nacisku wykonuje się lekkie obroty palcem – na zmianę w obie strony. Jak długo powinien trwać taki nacisk? W zależności od konkretnego punktu może być to od 30 sekund do 2 minut. Ucisk i masaż powinny trwać aż do całkowitego ustąpienia bólu, jednak sesja taka nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Na rynku nie brakuje salonów medycyny naturalnej, które w swojej ofercie mają zabiegi wykorzystujące akupresurę. Masaż taki możemy wykonywać także samodzielnie. Przydatne w nim są specjalne gadżety do akupresury.
Maty i poduszki do akupresury
Wielu zwolenników dostrzega dobre działanie akupresury, co więcej – Światowa organizacja Zdrowia zaleca stosowanie akupresury w formie terapii wspomagającej w przypadku wielu schorzeń. Po jakie gadżety do akupresury sięga się, wybierając tę metodę? Przede wszystkim na popularności zyskują wciąż maty do akupresury. Stosowane one są przy bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, nadciśnieniu i artretyzmie, a nawet przy bezsenności i zbyt wolnej przemianie materii.
Użytkownicy mat podkreślają, że korzystanie z nich poprawia ogólne samopoczucie i pozwala na odzyskiwanie zdrowia. Do wyboru pozostają podłużne maty, z których korzysta się, leżąc, stojąc lub siedząc. W ten sposób wykonuje się masaż pleców, nóg, karku oraz rąk i lędźwi. Skąd zmniejszanie dolegliwości bólowych? Maty pokryte są kolcami, układanymi w kształt lilii wodnej. Te śliczne i niepozorne na pierwszy rzut oka kwiatuszki są jednak niezwykle skuteczne. Leżenie na takiej macie w pierwszym odruchu nie jest niczym przyjemnym, a samo pierwsze korzystanie z niej nie powinno przekraczać 5 minut. Z czasem można wydłużać czas przebywania na niej, gdy skóra zacznie się przyzwyczajać do mocnych bodźców. Najczęściej zakupuje się w pakiecie z matą poduszkę, która również pokryta jest kolcami. Tą stosuje się pod karkiem, a jej zadaniem jest oczywiście łagodzenie bólu. Maty do akupresury mają wysoką skuteczność działania, jednak nie wszyscy powinni z nich korzystać. Przeciwskazaniami do użytku są choćby choroby nowotworowe, zaburzenie krzepliwości krwi, ciąża, stan po zawale serca czy choroby dermatologiczne takie jak zakaźne choroby skóry i grzybica. W przypadku wątpliwości, czy powinniśmy korzystać z maty, możemy zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem.
Rollery i piny
Akupresura sporą rolę przypisuje dłoniom i stopom. Ze względu na to, że mają one stosunkowo małą powierzchnię i kilka trudno dostępnych miejsc, w masażu miejscowym często sięga się po gadżety do akupresury – rollery. Ruchoma rolka z licznymi piramidkowymi wypustkami idealnie stymuluje powierzchnię skóry. Pobudzanie jej generuje impulsy, które przesyłane są do wnętrza organizmu. W przypadku rollerów dostrzega się ich odmładzające działanie na skórę twarzy – pobudza to produkcję kolagenu, wyrównuje nierówności, a nawet spłyca drobne zmarszczki. Odmłodzenie skóry można osiągnąć tu bezinwazyjnie i to również w warunkach domowych.
Warto jednak pamiętać tu o koniecznej dezynfekcji rollera i dłoni po wykonaniu masażu. Po zabiegach na twarz zaleca się stosowanie delikatnej pielęgnacji, która złagodzi ewentualne podrażnienia. Sięga się wtedy często po preparaty dedykowane pielęgnacji skóry po wykonaniu mezoterapii. Innym wykorzystywanym w akupresurze gadżetem jest pałeczka diagnostyczna (pin). Jej zadaniem jest wyszukanie i stymulacja aktywnych biologicznie małych punktów. Ucisk odpowiednich miejsc pozwala tu na uzyskanie ogólnego odprężenia organizmu.