Czy akupresura rzeczywiście działa na nas pozytywnie?

0
1541
fot. Pexels.com

Wielu z nas poszukuje alternatywnych metod leczenia i łagodzenia bólu. Poszukując rozwiązania, możemy trafić na akupresurę, czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele. Czy metoda ta jest skuteczna?

Działanie akupresury – potwierdzona skuteczność

Uciskanie określonych miejsc w celu uśmierzenia bólu czy walki ze schorzeniami znane jest od kilku tysięcy lat i ma wielu zwolenników – historia akupresury sięga przynajmniej 7 tysięcy lat wstecz i zaczyna się w Chinach. Od tego czasu stosowanie akupresury zyskało tylko na znaczeniu, a także rozciągnęło się na użytek domowy i w specjalnych gabinetach medycyny naturalnej. 

Wielu zastanawia się nad tym, czy akupresura rzeczywiście działa. Lata świetności tej metody przypadają na wiek dwudziesty. Wtedy też Światowa Organizacja Zdrowia zaakceptowała ją jako formę dodatkowej terapii dla wielu schorzeń. W praktyce wykorzystuje się ją do leczenia astmy, migreny, alergii, chorób układu pokarmowego i do ogólnego łagodzenia bólu. Już samo uśmierzanie bólu jest istotną zachętą do sięgnięcia właśnie po akupresurę. Co ważne – metoda ta nie powoduje żadnych skutków ubocznych, chociaż istnieją przeciwwskazania do korzystania z niej. Przede wszystkim akupresura nie jest dla nas, jeśli zmagamy się z nowotworami, ostrymi infekcjami, zakrzepicą tętnicy wieńcowej, jesteśmy po zawale serca lub w ciąży. Przeciwwskazaniem są także duże problemy skórne w postaci ran, grzybicy czy chorób zakaźnych skóry. Działanie akupresury na organizm ludzki ma udowodnione działanie, nie bez powodu metoda ta zyskuje wciąż na popularności.

fot. Pexels.com

Sceptyków działania akupresury nie brakuje 

Sceptyków nie brakuje, ale wielu raczej podważa założenia chińskiej medycyny naturalnej, której istotą jest twierdzenie, że jako ludzie działamy dzięki energii życiowej, która płynąc przez kanały, umożliwia jej przepływ do konkretnych narządów. Jeżeli któryś narząd zawodzi, oznacza to, że kanał nie jest drożny. Zadaniem akupresury ma być tu przywrócenie drożności konkretnego kanału, a odbywa się to przez uciskanie odpowiadającego mu punktu na ciele. Gdzie pojawiają się wątpliwości? Nie udowodniono istnienia punktów akupresurowych na ciele, ani występowania opisanych wcześniej kanałów. Wielu sceptyków upatruje działania akupresury w efekcie placebo. W praktyce łagodzenie bólu, zapewnienie odprężenia i poprawa ogólnej kondycji organizmu wystarcza, by sięgać po takie rozwiązanie na przykład w formie uzupełnienia innych, medycznych terapii. Nie można zaprzeczyć, że na naszym ciele znajdują się zakończenia nerwowe, a ich pobudzenie wywołuje impulsy nerwowe.  Akupresura jest niczym innym jak właśnie tym pobudzaniem. 

fot. Pexels.com

Akupresura w domu – czemu nie!

W warunkach domowych często sięga się po gadżety do akupresury. Najbardziej rozpowszechnionym jest obecnie zestaw maty i poduszki z ostrymi kolcami. Poddając się zabiegowi, należy położyć się, usiąść lub stanąć na macie. Użytkowanie maty ma wymierne korzyści – zmniejsza bóle kręgosłupa, głowy czy barków i pleców. Wspiera trawienie, łagodzi stany zapalne stawów, a dodatkowo wzmacnia odporność organizmu i wprowadza w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Lista zalet takiego gadżetu jest znacznie dłuższa, a jego popularność rośnie z dnia na dzień.

Działanie akupresury zauważają użytkownicy dedykowanych jej gadżetów, którzy z czasem wydłużać mogą korzystanie z nich. Zakłada się jednak, że sesja z wykorzystaniem maty nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, Pierwsze korzystanie z niej powinno trwać krócej niż 5 minut. Z łatwością można znaleźć też wiele porad, które miejsca powinno uciskać się, aby uzyskać określony efekt. Uważa się na przykład, że uciskanie przez 2 minuty punktu na grzbiecie nosa między brwiami poprawi naszą koncentrację. Lekkie uciskanie przez minutę punktu między palcem wskazującym a kciukiem, złagodzi ból głowy i karku, a nawet pomoże w leczeniu kaca.

To, co istotne w działaniu akupresury to to, że jest czynnością nieinwazyjną i bezpieczną, o ile nie stosuje się jej przy wyraźnych przeciwwskazaniach. Warto pamiętać, że można skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam ocenić, czy akupresura jest metodą odpowiednią także dla nas. Należy też pamiętać, że prawidłowy masaż nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Uciskanie jednego miejsca powinno zakończyć się przed upływem 2 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here