Stosowanie akupresury – przeciwwskazania zdrowotne

0
1295
fot. Pexels.com

Coraz chętniej sięgamy po akupresurę. Odpowiednie uciskanie i masaże mają nam pomóc w leczeniu różnych chorób i poradzeniu sobie z bólem. Czy akupresura jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego?

Korzystne działanie akupresury 

Uciskanie odpowiednich miejsc na ciele w celu łagodzenia bólu czy leczenia chorób i schorzeń, znane jest o kilku tysięcy lat – historia akupresury rozpoczęła się przynajmniej 7 tysięcy lat temu w Chinach. Założenia naturalnej medycyny chińskiej mówią o istnieniu punktów akupresurowych, których uciskanie ma mieć wpływ na przepływ energii życiowej (chi) do konkretnych organów wewnętrznych. Jej przepływ odbywa się kanałami (meridianami), a jeśli te są niedrożne – odpowiadające im organy pracują nieprawidłowo. Akupresura wykorzystywana jest jako wspomagająca metoda leczenia wielu chorób. Między innymi stosuje się ją w przypadku bólu głowy, migreny, dolegliwości reumatycznych, astmy, alergii czy chorób układu pokarmowego. Wykorzystywana jest także w ogólnym łagodzeniu bólu.

To, co zyskujemy dzięki sięgnięciu po akupresurę, to zdecydowanie lepsze samopoczucie – uciskanie i masaż rozluźnia mięśnie i ciało, a organizm relaksuje się i w konsekwencji pracuje lepiej. W akupresurze wykorzystuje się najczęściej masaż palcami dłoni, ale często sięga się także po gadżety do akupresury, które stosować można również na użytek domowy. Dziś na zainteresowaniu zyskują mocno maty i poduszki z kolcami, z których korzysta się, leżąc, siedząc lub stojąc. Taka sesja ma poprawić krążenie, zrelaksować i rozluźnić organizm. Pomimo że akupresura jest działaniem nieinwazyjnym, warto wiedzieć, kiedy należy unikać tej metody.

fot. Pixabay.com

Akupresura nie jest dla każdego

Światowa Organizacja Zdrowia wpisała akupresurę na swoją listę, zaświadczając, że jest to skuteczna metoda pomagająca w leczeniu niektórych schorzeń. Warto podkreślić, że jest to działanie, które ma towarzyszyć standardowemu leczeniu. Działanie akupresury na organizm nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, ale istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Są to między innymi:  

  • choroby skóry np. grzybica, opryszczka, zakaźne choroby skóry,
  • rany na skórze,
  • nowotwory,
  • ostre infekcje, 
  • zaburzenia krzepliwości,
  • stan po zawale serca,
  • ciąża.

W razie wątpliwości, czy stosowanie akupresury będzie dla nas korzystne, warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeżeli akupresura spowoduje u nas jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, należy ją bezzwłocznie przerwać. W stosowaniu akupresury ważne jest skuteczne prowadzenie masażu i ucisku. Nacisk ma być wywierany czubkiem kciuka bądź palca wskazującego i ma trwać w zależności od konkretnego punktu od 30 do 120 sekund. Cała sesja nie powinna przekraczać 30 minut. Warto jest uciskać lub masować aż do momentu całkowitego ustąpienia bólu. W akupresurze wiele uwagi przykłada się okolicom dłoni i stóp, ponieważ tam znajduje się wiele receptorów. Najlepiej wszystkie zasady znają terapeuci medycyny naturalnej – salonów oferujących zabiegi tego typu nie brakuje. Akupresura jednak jest na tyle bezpieczna, że można ją wykonywać samodzielnie. Wystarczy nieco bardziej zgłębić temat. 

fot. Pixabay.com

Kiedy akupresura jest przydatna?

Stosowanie akupresury stało się w ostatnich latach dosyć modne, zwłaszcza za sprawą wspomnianych wcześniej mat i poduszek. Warto pamiętać, że akupresura nie tylko poprawia krążenie i łagodzi różnego rodzaju bóle, ale także umożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet poprawia popęd seksualny. Można tu liczyć na pomoc z takimi problemami jak spadek libido, niepłodność, impotencja czy nawet frustracja seksualna. Akupresura jest polecana także, jeżeli chcemy poprawić ogólny stan urody, a zwłaszcza okolic twarzy. Wymierne efekty są tutaj możliwe, ponieważ uciskanie odpowiednich punktów pobudza krążenie, tonuje mięśnie twarzy i zmniejsza widoczność zmarszczek poprzez wzmocnienie tkanki łącznej. Nie każdy wie, że akupresura zalecana jest także w przypadku nie tylko bólu fizycznego, ale także bólu emocjonalnego.

Jak tłumaczy się skuteczność tej metody? Kilka teorii wyjaśnia, dlaczego akupresura działa. Przeważająca teoria wskazuje, że w trakcie ucisku i masażu wyzwala się spora liczba endorfin, które mają przecież działanie znieczulające. Czasami wyjaśnia się ją działaniem efektu placebo. Jeszcze inna teoria mówi o stymulacji odpowiednich punktów akupunkturowych, która blokuje przewodzenie bodźców bólowych w najważniejszych punktach układu nerwowego. Niezależnie od wytłumaczenia, warto sięgnąć po akupresurę choćby po to, by rozluźnić się po ciężkim dniu czy jakimś stresującym okresie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here